دررفتگی-زانو

درمان دررفتگی زانو با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

درمان رفتگی زانو شامل برخی اقدامات مانند: فیزیوتراپی، استفاده از وسایل کمکی، دارو درمانی یا مداخلات جراحی است. مهمترین بخش از درمان در رفتگی زانو، تشخیص دقیق علت دررفتگی و تجویز یک برنامه درمانی مناسب و شخصی‌سازی شده است که توسط پزشک انجام می‌شود. در این مقاله به تشریح روش های درمانی این عارضه خواهیم پرداخت بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درمان-دررفتگی-زانو

درمان در رفتگی زانو چیست؟

در رفتگی زانو وضعیتی است که باعث کاهش تماس میان سطوح استخوانی زانو می‌شود. درمان این مشکل ممکن است شامل تمرینات تقویتی، فیزیوتراپی، استفاده از کمربند زانو، داروها و در موارد شدیدتر جراحی باشد. هدف از درمان دررفتگی زانو، کاهش درد، بهبود حرکت و عملکرد زانو، و جلوگیری از تشدید و تعدیل مشکل است. 

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز زانو با رایج ترین روش‌ها

انواع روش‌های درمان دررفتگی زانو

درمان دررفتگی زانو بستگی به جدیت و نوع دررفتگی، علت آن و وضعیت کلی بیمار دارد. در ادامه، چند روش درمانی رایج برای درمان دررفتگی زانو را شرح خواهیم کرد.

عمل دررفتگی زانو

عمل جراحی در برخی موارد دررفتگی زانو مورد نیاز است، به ویژه در صورتی که در رفتگی شدید باشد و سایر روش ‌های درمانی نتیجه مطلوب را نداشته باشند. نوع و جزئیات جراحی دررفتگی زانو به علت و میزان آسیب و وضعیت زانوی بیمار بستگی دارد و توسط یک جراح ارتوپد تعیین می‌شود.

جراحی آرتروسکوپی

جراحی آرتروسکوپی در برخی موارد برای درمان دررفتگی زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد که با استفاده از یک دستگاه آرتروسکوپ (یک لوله باریک با یک دوربین و ابزار جراحی) انجام می‌شود. از طریق چندین سوراخ کوچک در اطراف مفصل زانو، آرتروسکوپ و سایر ابزارهای جراحی وارد مفصل می‌شوند. جراحی آرتروسکوپی زانو برای درمان دررفتگی زانو در مواردی مانند بازسازی صلیبی قدامی یا صلیبی عقب، بازسازی غضروف زانو و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: خالی کردن زانو + دلایل و درمان

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی بخشی مهم از برنامه درمانی برای در رفتگی زانو خواهد بود که با کمک تمرینات و تکنیک ‌های فیزیوتراپی، می‌توان علاوه بر کاهش درد و التهاب، قدرت عضلات زانو را افزایش داده و استقامت زانو را بهبود بخشید. در زیر تعدادی از مزایای فیزیوتراپی در درمان در رفتگی زانو آورده شده است:

✅ تقویت عضلات

✅ بهبود حرکت و انعطاف‌پذیری

✅ کاهش درد و التهاب

✅ بهبود تعادل و کنترل

درمان دارویی

در درمان در رفتگی زانو، درمان دارویی به عنوان یک قسمت از روش ‌های درمانی استفاده می‌شود. هدف اصلی از درمان دارویی در این مورد کاهش درد، التهاب و بهبود عملکرد زانو است. در زیر چند دسته از داروهایی که ممکن است در درمان در رفتگی زانو مورد استفاده قرار بگیرند آورده شده است:

✅ ضدالتهاب ‌ها

✅ آنالژزیک ‌ها

✅ استروئید ها

✅ مکمل‌های غذایی

مهم است که همواره با پزشک خود در مورد استفاده از داروها و مکمل ‌ها درمانی در رفتگی زانو صحبت کنید. پزشک شما می‌تواند مطابق با شدت و علت دررفتگی زانو، داروهای مناسب را تجویز کند و دستورات لازم را برای مصرف صحیح آنها بدهد.

استراحت

در صورت دررفتگی زانو، درمان خانگی  به عنوان یک روش مکمل در کنار درمان ‌های پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد اما باید توجه داشت که در صورت در رفتگی شدید و درد شدید زانو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و نظر او را درباره درمان خانگی جویا شوید.

 به زانوی خود استراحت دهید و فعالیت‌ هایی که ممکن است زانو را بیش از حد تحریک کنند، مانند ورزش ‌های شدید یا باربری سنگین، را محدود کنید. استراحت به زانو کمک می‌کند تا بهبود یابد و بهبودی را تسریع کند. پس از استراحت کافی و بهبودی اولیه، می‌توانید به تدریج به فعالیت‌ های روزمره و ورزش بازگردید. به طورکلی توصیه بر این است که حتما از روش های پزشکی و سریع و پیشرفته به جای روش‌های سنتی استفاده کنید.

استفاده از وسایل کمکی

 استفاده از وسایل کمکی مانند زانوبندها یا کفش‌های ویژه برای کنترل و تصحیح حرکت زانو به کنترل و جلوگیری از انحراف زانو کمک کرده و در درمان دررفتگی زانو موثر است.

بیشتر بخوانید: درمان پارگی رباط صلیبی

سوالات-متداول-درمان-دررفتگی-زانو

سوالات متداول درمان دررفتگی زانو

آیا در رفتگی زانو نیاز به مراجعه به پزشک دارم؟

بله، در صورتی که دررفتگی زانو را تجربه کرده‌اید، توصیه می‌شود به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک می‌تواند با معاینه شما و استفاده از روش‌های تصویربرداری مانند: اشعه ایکس، علت دررفتگی زانو را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

آیا رژیم غذایی تاثیری در درمان دررفتگی زانو دارد؟

رژیم غذایی سالم و تغذیه مناسب می‌تواند در بهبود عمومی سلامتی و بهبود فرآیند بهبودی دررفتگی زانو موثر باشد. مواد غذایی غنی از آنتی ‌اکسیدان‌‌ها، مواد مغذی مانند ویتامین C و دیگر مواد مغذی، مانند پروتئین‌ ها و آهن، ممکن است در بهبود التهاب و رشد بافت سالم کمک کند. همچنین، مصرف مناسب آب و میوه‌ ها و سبزیجات نیز توصیه می‌شود.

آیا استفاده از عصاهای پشتیبانی در درمان دررفتگی زانو مفید است؟

بله، استفاده از عصاهای پشتیبانی (مانند عصاهای طبی) می‌تواند در فاز اولیه بهبودی و درمان رفتگی زانو مفید باشد. عصاهای پشتیبانی می‌توانند وزن بدن را توزیع کنند و استقرار و پایداری زانو به ویژه در طول حرکات راه رفتن را بهبود بخشند،.

نتیجه گیری

درمان دررفتگی زانو به شدت مشکل و وضعیت هر فرد وابسته است. هدف اصلی از درمان، کاهش درد، بهبود حرکت و عملکرد زانو و پیشگیری از تشدید و تعدیل مشکل است. برای تعیین روش مناسب درمان و پیشرفت بهتر، مهم است که با پزشک متخصص مشورت کنید و برنامه درمانی مناسب برای شرایط خود را تعیین کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *