راه-رفتن-بعد-از-جراحی-تعویض-مفصل-زانو

راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو امکان پذیر است؟

راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ، یکی از مواردی است که بیمار پس از جراحی انتظار دارد اتفاق بیفتد. این روند به شرایط بیمار و روند توانبخشی بستگی دارد و برای هر فرد متفاوت است. برای دریافت پاسخ برخی سوالات پرتکرار درباره این موضوع تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.  

00:13
truncate dir-rtl

فیلم راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

بعد از تعویض مفصل زانو می‌توان راه رفت؟

بیشتر بیماران بین یک تا دو روز بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ترخیص می‌شوند بجز مواقعی که پزشک از سلامت بیمار مطمئن نباشد. پس از به هوش آمدن بیمار اولین پیاده روی انجام می‌شود. این پیاده روی به کمک پرستاران برای طی مسیر تخت تا حمام  انجام می‌شود. در مدتی که در بیمارستان هستید کادر درمان بر موارد زیر نظارت دارند:

·        مدیریت درد

·        کنترل و پیشگیری از علائم و عوارض

·        ارائه راهنمایی در مورد استفاده از وسایل کمکی برای راه رفتن 

بیشتر بخوانید: بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران کیست؟

بعد از ترخیص، توانایی حرکتی‌ اکثر بیماران در هفته‌های بعد، افزایش پیدا می‌کند. سرعت بهبودی و روند پیشرفت فیزیکی هر بیماری متفاوت است، اما برخی بازه‌های زمانی برای بازیابی توانایی افراد در راه رفتن پس از جراحی تعویض مفصل، رایج هستند. این بازه‌ها عبارتند از:

سه هفته پس از جراحی

در این بازه برای راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، بیمار با کمک عصا، واکر یا سایر وسایل کمکی راه رفتن را به صورت آهسته و طی مسافت‌های کوتاه انجام می دهد. در این مدت بیمار باید سعی کند هنگام استراحت پای خود را بالاتر از بدن قرار دهد. همچنین تمریناتی در خانه به فرد ارائه می‌شود تا باعث تقویت و بهبود انعطاف پذیری عضلات ساق پا، همسترینگ و چهار سر ران شود. هدف از انجام تمرینات در این بازه زمانی این است که فرد بتواند زانوی خود را حداقل 120 درجه خم کند. این سطح از توانایی به فرد این امکان را می‌دهد تا روی صندلی ماشین و مبل بنشیند و یا بایستد.

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی تعویض مفصل زانو

هفته چهارم تا ششم بعد از جراحی

در بازه زمانی چهار تا شش هفته، ممکن است فرد بتواند بدون عصا یا واکر در هر بار به مدت 10 دقیقه یا بیشتر راه برود. همچنین فیزیوتراپیست بیمار را تشویق می‌کند مسافت‌های طولانی تری را راه برود. در صورت موافقت پزشک، ممکن است فرد بتواند در این مرحله از بهبودی ، رانندگی کند.

دوازده هفته بعد از جراحی

معمولا برنامه‌های فیزیوتراپی بین 8 تا 12 هفته طول می‌کشد. در این بازه زمانی بیمار باید بتواند چند متر را در یک زمان مشخص راه  برود و با توجه به توانایی فرد و میزان بهبودی، ممکن است بتواند دوچرخه سواری و شنا نیز انجام دهد. ممکن است بعد از هشت هفته پزشک اجازه فعالیت‌های اصلاح شده را بدهد که شامل حداقل چرخش زانو است. بیمار باید تا بعد از پایان برنامه درمانی خود در طول 12 هفته، پیاده روی را ادامه دهد و به مرور سعی کند مسافت و مدت زمان بیشتری را پیاده روی کند.

بیشتر بخوانید: درد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

یکسال پس از جراحی

پیشرفت روند بهبود بیمار تا یک سال ادامه دارد. در این مدت زانو فرد باید به قدرت کامل برسد و توانایی انجام بیشتر فعالیت‌ها را به دست آورد. همچنین ممکن است راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو تا 2 سال پس از جراحی پیشرفت‌های چشمگیری داشته باشد.

عوامل تاثیرگذاری در راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

عوامل بسیاری در راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و انجام فعالیت روزانه موثر هستند که این عوامل با توجه به توانایی بیمار شامل موارد زیر است:

بیشتر بخوانید: مراقبت‌های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

استفاده از وسایل حمایتی

در چند هفته اول بعد از جراحی، برای کاهش وزن بدن بر روی مفصل زانو، بسیار مهم است که از وسایل حمایتی استفاده شود.

تمرینات تقویتی

انجام و پیگیری فعالیت‌های تقویت عضلات حاشیه مفصل و افزایش انعطاف پذیری زانو باعث می‌شود زمان شروع راه رفتن کوتاه‌تر شود و در بهبود عملکرد زانو تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید: خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل

جلسات فیزیوتراپی

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، پیگیری جلسات فیزیوتراپی است. در این جلسات پزشک و فیزیوتراپیست با توجه به پیشرفت بهبودی بیمار در جلسات تمرینی، زمان ایستادن و پیاده روی بیمار را تعیین می‌کنند.

راه-رفتن-بعد-از-جراحی-تعویض-مفصل

بیشتر بخوانید: سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو

سوالات متداول

چقدر طول می‌کشد تا پس از جراحی تعویض مفصل زانو راه بروم؟

مدت زمان لازم برای راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، به میزان بهبود و توانایی هر فرد بستگی دارد. اما بیشتر افراد در هفته اول پس از جراحی، با وسایل کمکی شروع به راه رفتن می‌کنند.

چگونه می‌توانم درد هنگام راه رفتن بعد از تعویض مفصل را کاهش دهم؟

برای کاهش درد و تورم، استفاده از یخ، استراحت و مصرف داروهای ضد التهاب ممکن است مفید باشد.

آیا برای راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو محدودیت‌های خاصی وجود دارد؟

ممکن است در ابتدا محدودیت‌هایی در راه رفتن وجود داشته باشد که با گذر زمان و انجام تمرینات تقویتی، محدودیت های فرد کاهش یافته و توانایی راه رفتن او بازیابی می‌شود.

نتیجه گیری

راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، با توجه به توصیه‌های پزشک و فیزیوتراپی امکان‌پذیر است و افراد معمولا قادر به بهبود کامل یا بهبود قابل توجهی در انجام فعالیت‌های روزمره خود هستند. مراقبت‌های بعد از جراحی، تمرینات منظم و پیگیری مستمر با تیم درمانی اهمیت زیادی دارد تا بازگشت به حالت اولیه فرد با کیفیت بالا و بدون درد امکان‌پذیر باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *