فیزیوتراپی-بعد-از-تعویض-مفصل

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو یکی از موثرترین گام‌ها برای بهبود و بازگشت سریع افراد به زندگی عادی بعد از جراحی است. فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو باعث تقویت عضلات پا، بازیابی حرکات زانو و کمک به تحرک و راه رفتن فرد می‌شود. افزایش توان حرکتی زانو این امکان را برای بیمار فراهم می‌آورد تا سریع‌تر به زندگی عادی خود بازگردد. فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو دارای اهمیت‌های زیادی است. اگر شما هم تعویض مفصل زانو انجام دادید یا متقاضی انجام این جراحی هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

00:58
truncate dir-rtl

تاثیر فیزیوتراپی بعد از عمل

زمان شروع فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو به منظور ارزیابی و کاهش ورم زانو، درد، بازیابی قدرت عضلات و دامنه حرکتی انجام می‌شود. فیزیوتراپی بسته به شرایط فرد از روزهای نخست پس از جراحی تعویض مفصل زانو آغاز می‌شود. بعد از ارائه تمریناتی برای کاهش تورم، در روزهای بعد تمرین‌های پیش‌رونده برای افزایش تعادل ارائه می‌شود.

فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو در هفته‌های اول بعد از جراحی مفصل زانو معمولا 6 روز در هفته است. در حالت کلی انجام فیزیوتراپی در طول 6 هفته اول پس از جراحی بسیار مهم است. 

بیشتر بخوانید: مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو

اثرات فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

در دو هفته اول پس از جراحی تعویض مفصل زانو، فیزیوتراپی با هدف کاهش ورم زانو، کاهش درد و التهاب زانو، بازیابی حرکت زانو و مفصل انجام می‌شود. پس از بازگشت دامنه حرکت مفصلی فرد می‌تواند ورزش‌های همراه با وزنه را آغاز کند. اثرات انجام فیزیوتراپی بازیابی قدرت مفاصل و برطرف سازی مشکلات حرکتی است.

یکی از اثرات فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو بازتوانی و بازیابی سریع عملکرد و فعالیت‌های روزمره است. فرد با انجام فیزیوتراپی به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند پیاده‌روی کند، از پله بالا بروند و سایر حرکات را انجام دهد. تقویت پا و عضلات پا و ماهیچه‌های اطراف زانو از دیگر اثرات فیزیوتراپی است. تقویت عضله‌های همسترینگ و چهارسر به ویژه عضله پهن مایل داخلی طی جلسات فیزیوتراپی تقویت می‌شود و این عامل سبب تقویت عضله‌های زانو و عضله‌های پایین تنه می‌شود.

بیشتر بخوانید: خشکی زانو پس از جراحی تعویض مفصل+ علت و علائم

 معمولا پس از جراحی فرد مدتی پاهای خود را ثابت نگه داشته و به همین دلیل ماهیچه‌های پای او ضعیف خواهد شد. فیزیوتراپی به فرد کمک می‌کند تا عضلات او تقویت شده و دامنه حرکتی فرد به حالت اولیه بازگردد. همچنین افزایش تعادل، چالاکی و گیرایی عضلات از مزایای فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو است.

یکی دیگر از مزایای فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو کاهش عوارض بعد از جراحی است. همانطور که می‌دانید احتمال بروز عوارضی نظیر تورم، درد و اسپاسم عضلات بعد از تعویض مفصل زانو وجود دارد. فیزیوتراپی یک اقدام بسیار موثر برای کاهش عوارض پس از جراحی است.
بیشتر بخوانید: درد بعد از جراحی تعویض مفصل 

نتایج عدم انجام فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی یکی از ضروری‌ترین گام‌ها در مرحله بهبود فرد بعد از تعویض مفصل زانو است. عدم انجام فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو در روند بهبود اختلال ایجاد می‌کند. ضعیف شدن عضلات به دلیل عدم تحرک کافی و افزایش احتمال آتروفی عضلات یکی از نتایج نادیده گرفتن اهمیت فیزیوتراپی است.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران کیست؟

لخته شدن خون و کاهش جریان خون به زانو ممکن است که باعث کاهش نرمی در حرکت و مشکلات حرکتی می‌شود. عدم تحرک و محدودیت حرکتی باعث افزایش فشار ناشی از وزن بدن بر روی زانو می‌شود. عدم انجام صحیح و به موقع فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو باعث اخلال در بازگشت فرد به زندگی عادی می‌شود. در صورتی که فرد پس از جراحی تعویض مفصل زانو به شکل صحیح و دقیق فیزیوتراپی انجام ندهد، احتمال افزایش آسیب‌دیدگی مجدد و نیاز به جراحی دوباره تشدید می‌شود.

نتایج-عدم-انجام-فیزیوتراپی-بعد-از-تعویض-مفصل-زانو

سوالات متداول فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

فرد تا چند وقت پس از تعویض مفصل زانو می‌تواند کارهای خود را از سر گیرد؟

در صورت انجام صحیح و به موقع فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو فرد در عرض 4 تا 6 هفته می‌تواند فعالیت روزمره خود را از سر گیرد.

در جلسات فیزیوتراپی چه عضلاتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد؟

در جلسات فیزیوتراپی زانو و سایر مفاصل پایین‌تنه متصل به زانو نظیر ران، قوزک پا، ستون فقرات پایین کمر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

چه نوع تمرینات و تکنیک‌های فیزیوتراپی باید انجام داد؟

تمرینات و تکنیک‌های فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو ممکن است شامل موارد زیر باشد:
تمرینات قدرت‌بخشی عضلات زانو و اطراف آن
تمرینات افزایش محدودیت حرکت و ارتجاع زانو
تمرینات تعادل و کنترل عضلات
فعالیت‌های کاربردی مانند پله‌رفتن، راه رفتن و خم شدن زانو
تمرینات استحکام بخشی عضلات اطراف زانو و درگیر شدن عضلات دیگر مرتبط مانند عضلات ران و پشت ران

آیا احساس درد در فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو طبیعی است؟

درد و عدم راحتی پس از تعویض مفصل زانو و درمان فیزیوتراپی ممکن است در جلسات ابتدایی وجود داشته باشد. این مسئله به علت عمل جراحی و تلاش برای بازسازی زانو و استحکام عضلات است. با ادامه فیزیوتراپی و تمرینات منظم، اغلب درد و عدم راحتی بهبود پیدا می‌کند و عضلات و حرکت زانو قوی‌تر می‌شود.

نتیجه گیری

فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو یکی از مهم‌ترین گام‌ها پس از جراحی است. بیمار با انجام دقیق اقدامات فیزیوتراپی به سرعت توانایی حرکت را باز یافته و فرد در مدت زمان کوتاه‌تری بهبودی خود را به دست می‌آورد. عضلات تقویت شده باعث افزایش توان حرکتی افراد شده و استقامت ماهیچه‌های بیمار می‌شود. توجه داشته باشید که جلسات فیزیوتراپی را در زمان مناسب و به شکل صحیح پیگیری کنید تا در مدت زمان کوتاه‌تری بهبودی کامل خود را به دست آورید. فیزیوتراپی در صورتی که توسط پزشک مجرب انجام شود نتایج بسیار مثبتی خواهد داشت.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *