مراقبت-های-بعد-از-تعویض-مفصل-زانو.

مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو

مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو به بیمار در تسریع روند بهبودی کمک می‌کند. رعایت دستورالعمل‌های پزشک از نکات بسیار مهم پس از هر جراحی است در این مقاله به بررسی کامل مراقبت‌های لازمه پس از جراحی تعویض مفصل زانو خواهیم پرداخت.

مراقبت-های-بعد-تعویض-مفصل-زانو

اهمیت مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو

پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، پزشک برخی نکات را به منظور تسریع در روند بهبودی و بازیابی توان بدنی بیمار تجویز می‌کند این دستورالعمل‌ها شامل مراقبت‌های پس از جراحی است و اگر به طور صحیحی رعایت نشود نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انواع مراقبت‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو یکی از روش‌های درمانی مشکلات زانو است که از بیچیدگی بسیاری برخوردار است. بازیابی توان حرکتی بیمار و بازگشت به فعالیت روزانه منوط به رعایت مراقبت‌های بعد از عمل است در ادامه به انواع مراقبت‌های بعد از این جراحی اشاره خواهیم کرد:

استراحت کافی

بیمار پس از تعویض مفصل زانو باید به مقدار کافی استراحت داشته باشد تا روند بهبودی به درستی طی شود. بدن برای ترمیم و بازیابی به انرژی نیاز دارد و با استراحت کافی و مناسب می‌تواند این انرژی را دست آورد.

استفاده از وسایل کمکی

 • بعد از جراحی تعویض مفصل بیمار تا چند هفته باید از واکر و عصا برای حرکت استفاده کند. 
 • بیمار باید به منظور پیشگیری از آسیب دوباره؛ در حمام  و دستشویی از دستگیره‌های حمایتی کمک گیرد. 
 • حین بالا یا پایین رفتن از پله‌ها باید از نرده کمک گرفت.
 • فرد باید تا چند هفته از توالت فرنگی‌های مخصوص که ارتفاعی بیشتر از معمول دارند، استفاده کند.
 • فردی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام داده است باید از صندلی‌های که نشیمن زیاد نرمی ندارند، استفاده کند. همچنین در هنگام نشستن نباید زانو‌ها بالاتر از مفصل ران قرار گیرند.

مراقبت از زخم

جراحی تعویض مفصل زانو با برش در ناحیه زانو انجام می‌شود و پس از جراحی محل برش‌ها بخیه و پانسمان می‌شود. تعویض به موقع پانسمان و تمیز و خشک نگه داشتن زخم‌ها بسیار اهمیت دارد. همچنین فاصله زمانی تعویض باندها را پزشک تعیین می‌کند.

بهتر است تا زمان کشیدن بخیه‌های برای جلوگیری از آلوده شدن زخم‌ها از پانسمان استفاده شود. معمولا دو هفته پس از جراحی بخیه‌ها برداشته می‌شوند و تا زمانی که زخم‌ها تازه هستند نباید با آب تماس داشته باشند. نکته مهم در این دوران پیشگیری از بروز عفونت در محل زخم هاست، چنانچه رنگ و بوی ترشحات تغییر کرد باید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

پیشگیری از تورم و لخته شدن خون

حرکت دادن مداوم مچ پا، راه رفتن و تکیه وزن بر پاها از بروز لخته خون جلوگیری می‌کند همچنین پزشک متخصص معمولا داروهای رقیق کننده خون تجویز می‌کند تا از ایجاد لخته و تورم پیشگیری شود. بیمار باید هر نوع ورم و درد غیر عادی در ساق پا یا قوزک پا را سریعاً به پزشک اطلاع دهد. علائمی مانند تنگی نفس یا سنگینی قفسه سینه در دوران نقاهت، می‌تواند از نشانه‌های رسیدن لخته خون به ریه باشد و باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

تغذیه مناسب

 • تغذیه سالم و مناسب به بهبودی سریعتر بیمار کمک می‌کند. بیمار باید برنامه غذایی خود را با مقدار کافی از خوراکی‌های حاوی کلسیم و ویتامین D تنظیم کند. 
 • مواد غذایی که ویتامین ث بالایی دارند در ترمیم زخم‌ها موثر هستند.
 • بعد از بهبود زخم‌ها بیمار باید مکمل‌های حاوی آهن مصرف کند تا خون از دست رفته را بازیابی کند.

توجه به معاینات ثانویه

بیمار در دوران بهبودی باید هر چند وقت یکبار به متخصص ارتوپد خود مراجعه کند تا از عملکرد صحیح پروتز مصنوعی مطمئن شود و همچنین از مشکلات احتمالی مفصل مصنوعی مطلع شود. پیشگیری از مشکلات ایمپلنت مصنوعی با معاینه و عکسبرداری مرتب ممکن است.

معاینات-تعویض-مفصل-زانو

مصرف داروها

 • معمولا پزشک ارتوپد به منظور کنترل درد پس از جراحی داروهایی تجویز می‌کند و مصرف مرتب این داروها می‌توان بسیار کمک کننده باشد.
 • در این دوران پیشگیری از عفونت بسیار حیاتی است و با مصرف صحیح آنتی بیوتیک‌ها و همچنین مراقبت از زخم‌های می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد.
 •  پس از جراحی تعویض مفصل زانو انجام درمان‌هایی مانند جرمگیری دندان به باکتری‌های دهان اجازه ورود به جریان خون را می‌دهند. بنابراین انجام هر نوع درمانی باید به همراه مصرف آنتی بیوتیک باشد.

زمان شروع فعالیت‌ها

 • شروع فعالیت‌های خاصی ممکن است بر اساس روند بهبودی هر بیماری متفاوت باشد بنابراین باید به توصیه پزشک در مورد زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره توجه کنید.
 •  از انجام حرکات و فعالیت‌هایی که به مفصل زانو آسیب وارد می‌کند، پرهیز کنید.
 • شروع فعالیت‌های روزمره و فعالیت‌های بدنی باید به تدریج با توجه به پیشرفت بهبودی بدن باشد.
 • بیمار باید بعد از دو هفته فعالیت‌های روزانه و سبک را از سر گیرد.

حفظ وزن مناسب

حفظ وزن مناسب در دوران نقاهت از نکاتی مراقبتی مهم بعد از عمل تعویض مفصل زانو است وزن مناسب از وارد شدن فشار بیشتر بر زانوها جلوگیری می‌کند.

جلسات فیزیوتراپی

انجام تمرینات فیزیوتراپی پس از جراحی بسیار اهمیت دارد. این تمرینات باعث تقویت عضلات و بازگشت انعطاف‌پذیری مفصل می‌شوند. بازیابی توان بدنی و رفع مشکلات زانو علاوه جراحی موفق به مراقبت‌های بعد از عمل نیز بستگی دارد انجام و پیگیری تمرینات فیزیوتراپی می تواند بسیار کمک کننده باشد و موجب می‌شود بیمار مشکلی در راه رفتن نداشته باشد.

سوالات متداول

پس از جراحی تعویض مفصل زانو چه مراقبت‌هایی لازم است؟

پس از جراحی تعویض مفصل زانو، مراقبت‌هایی از جمله تمرینات فیزیوتراپی، مدیریت درد، استفاده از وسایل حمایتی و رعایت تغذیه سالم انجام می‌شود.

چه زمانی می‌توانم به فعالیت‌های روزمره خود بازگردم؟

زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره بستگی به نوع جراحی و روند پیشرفت بهبودی دارد. پزشک شما توصیه‌های مربوط به این موضوع را ارائه خواهد کرد.

آیا در دوران نقاهت تعویض مفصل زانو باید از وسایل حمایتی استفاده کنم؟

در طول دوره بهبودی، استفاده از وسایل حمایتی مانند واکر یا عصا ها به شما کمک می‌کند تا حرکت کنید و از فشار بیش از حد به  مفصل زانو جلوگیری شود.

چگونه درد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو را کنترل کنم؟

داروهای تجویز شده توسط پزشک را با دقت مصرف کنید. همچنین، استفاده از روش‌های تسکین درد مانند کمپرس سرد یا گرماتراپی نیز می‌تواند مفید باشد.

آیا می‌توانم تمرینات فیزیکی را بعد عمل تعویض مفصل انجام دهم؟

بله، تمرینات فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو بسیار مهم است. این تمرینات به تقویت عضلات و بازگشت انعطاف‌پذیری مفصل بسیار کمک می‌کنند.

چگونه پس از جراحی از از مفصل مصنوعی زانو مراقبت کنم؟

پیشگیری از حرکاتی که به مفصل زانو آسیب وارد می‌کند، از جمله خم کردن زیاد و تحمیل وزن زیاد روی زانو می‌تواند آسیب زا باشد. همچنین، استفاده از وسایل حمایتی و انجام اقدامات پیشگیرانه از زمین خوردن بسیار حیاتی است.

نتیجه گیری

مراقبت‌های بعد از عمل تعویض مفصل زانو از نکات مهم برای دستیابی به نتیجه مطلوب است با این حال، هر بیمار ممکن است نیازهای منحصر به فردی داشته باشد، بنابراین مهم است که سوالات مهم و نحوه انجام دستورالعمل‌ها را از پزشک خود جویا شوید تا راهنمایی دقیق‌تری در مورد مراقبت‌های بعد از جراحی را دریافت کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *