خم-شدن-زانو-بعد-از-تعویض-مفصل

خم شدن زانو بعد از جراحی تعویض مفصل

خم شدن زانو بعد از جراحی تعویض مفصل امکان پذیر است؟ اکثر افرادی که کاندید انجام این جراحی هستند از این مورد هراس دارند که بعد از تعویض مفصل، دیگر نتوانند زانوی خود را خم کنند. دامنه حرکتی زانو بعد از انجام این عمل، حدود  110 الی 115 درجه است که البته این مورد به رعایت نکات مراقبتی بستگی دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا متوجه شوید که چرا برخی افراد بعد از انجام جراحی تعویض مفصل نمی‌توانند زانوی خود را به درستی خم کنند.

خم-شدن-زانو-بعد-از-تعویض-مفصل-زانو

علت خم نشدن زانو بعد از جراحی تعویض مفصل

پس از جراحی تعویض مفصل در برخی موارد ، زانو حرکات طبیعی خود را از دست داده و فرد نمی‌تواند زانوی خود را به درستی خم کند و ممکن است که در هنگام بالا رفتن از پله برای جمع کردن زانوی خود و گام برداشتن دچار مشکل باشد. خم نشدن زانو بعد از جراحی تعویض مفصل دارای علل متعددی است که در ادامه اشاره خواهیم کرد:

بعد از جراحی، التهاب مفصل باعث محدودیت حرکت زانو می‌شود. این التهاب معمولاً در محدوده اطراف زانو رخ می‌دهد و با گذر زمان بهبود پیدا می کند.

پس از جراحی، عضلات پیرامون زانو که در حرکت و خم شدن زانو نقش دارند، دچار ضعف می‌شوند. این موضوع معمولاً به دلیل عدم تحرک کافی زانو در دوران بهبودی و بی‌توجهی به تمرینات فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو رخ می‌دهد.

ترس بعد از انجام این جراحی، یکی از مهمترین علت بروز این مشکل است. در واقع افراد با تصور اینکه یک مفصل مصنوعی در زانو قرار دارد و ممکن است که هر لحظه آسیب ببیند یا از جای خود در بیاید، بعد از انجام عمل، زانوی خود را چندان حرکت نمی‌دهند و ورزش هایی که جراح توصیه کرده است را انجام نمی‌دهند  که این امر سبب می‌شود تا به مرور زمان زانو به مفصل جدید عادت نکند و خشکی مفصل ایجاد شود. 

بیشتر بخوانید: خشکی زانو پس از جراحی تعویض مفصل+ علت و علائم

در واقع شما باید توجه کنید که جراحی تعویض مفصل انجام داده اید که بتوانید به راحتی راه بروید و بدون مشکل زانوی خود را خم و راست کنید. بنابراین برای این کار در دوران نقاهت نترسید و نکات لازم را رعایت کنید.

در صورتی که در همان روز‌های اولیه پس از جراحی تعویض مفصل زانو،  قادر به خم کردن زانوی خود نیستید به جراح خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز، اقدامات لازم را برای شما انجام دهد و یا تمرینات فیزیوتراپی را تجویز کند.

بیشتر بخوانید: ورم پا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو طبیعی است؟

میزان خم شدن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

میزان خم شدن زانو پس از عمل تعویض مفصل به عوامل مختلفی از جمله وضعیت اولیه مفصل، نوع عمل انجام شده، فرآیند توانبخشی و همچنین عوامل فردی مثل سن و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. برخی افراد ممکن است بعد از عمل تعویض مفصل، زانوی خود را به صورت کامل خم کنند، در حالی که دیگران با محدودیت‌ های مواجه باشند. به طور کلی، میزان دامنه حرکتی و خم کردن زانو بعد از جراحی تعویض مفصل حدود 110 الی 115 درجه است و افرادی که نکات را به درستی رعایت کرده و ورزش و تمرینات لازم را از همان ابتدای دوره نقاهت انجام می‌دهند نیز قادر هستند تا حدود 120 درجه زانوی خود را خم کنند و از نتایج مطلوب این بهره‌مند باشند با رضایت خاطر به فعالیت‌های خود بپردازند.

بیشتر بخوانید: بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل زانو

چه-زمانی-بعد-از-تعویض-مفصل-می‌توان-زانو-را-خم-کرد؟

چه زمانی بعد از تعویض مفصل می‌توان زانو را خم کرد؟

برخی از بیماران به دلیل جزئی بودن آسیب‌های مفصلی پیش از جراحی، بسیار سریع بهبودی خود را برای خم کردن زانو به دست می‌آورند. شما باید از همان دو روز اول تا دو هفته سعی کنید که به آهستگی و مرور زمان، زانوی خود را کمی خم و صاف کنید. بهتر است که برای انجام این کار، بر روی لبه تخت بنشینید و پای خود را برای مدت کوتاهی آویزان کنید و خم و صاف کردن آن را با زاویه ای کم تمرین کنید. اگر شما پای خود را برای مدت طولانی بی‌حرکت نگه دارید، برای خم کردن آن با سختی مواجه می‌شوید و حتی در راه رفتن هم دچار مشکل خواهید شد.

بیشتر بخوانید: درد بعد از جراحی تعویض مفصل 

سوالات متداول خم شدن زانو بعد از جراحی تعویض مفصل

پس از جراحی تعویض مفصل زانو می‌توانم زانو را خم کنم؟

 با تمرینات فیزیوتراپی منظم و رعایت راهنمایی‌‌های پزشک متخصص ارتوپد، معمولاً می‌توانید زانو را به طور کامل خم کنید اما نیاز به صبر و تلاش در طول دوران بهبود دارد.

برای خم کردن زانو بعد تعویض مفصل حتما باید فیزیوتراپی انجام دهم؟

تمرینات فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو بسیار مهم هستند. این موارد شامل تمرینات استحکام عضلات، افزایش محدودیت حرکتی و بهبود تعادل و کنترل زانو است که با انجام منظم آن‌ها می‌توانید بهبود حرکت زانو خود را تسریع کنید.

درد و التهاب جلوی خم شدن زانو را می‌گیرد؟

درد و التهاب بر میزان حرکت زانو و خم شدن آن تاثیر گذار است. اما با مراقبت و استفاده از داروها و تمرینات فیزیوتراپی، این عوارض معمولاً کاهش می‌یابند و بهبود حرکت زانو را تسریع می‌کنند.

نتیجه گیری

علت خم نشدن زانو پس از جراحی تعویض مفصل فقط به یک عامل بستگی ندارد و دلایل متعددی دست به دست هم می‌دهند تا فرد نتواند به درستی زانوی خود را خم کند یا حرکت دهد. با انجام تمرینات فیزیوتراپی و پیروی از راهکارهای پیشگیری از مشکلات مرتبط، دامنه حرکتی زانو پس از عمل تعویض مفصل به بهترین حالت ممکن می‌رسد. باید توجه داشت که هر فرد و شرایطی ممکن است متفاوت باشد و در مورد عدم توانایی خم کردن زانو بعد از تعویض مفصل حتما با جراح خود صحبت کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *