زانوبند بعد از جراحی زانو

 زانوبند بعد از جراحی زانو چه کاربردی دارد؟

زانوبند بعد از جراحی زانو معمولا تجویز می‌‎شود تا از زانوی جراحی شده پشتیبانی کند. زانوبند یک وسیله‌ی پزشکی کمک حرکتی است که پس از این جراحی به منظور حمایت و استحکام بخشیدن به زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بازه زمانی نقاهت که زانوها بسیار حساس هستند، توصیه بر این است که حتما از این زانوبندهای مخصوص تجویزی پزشک برای راه رفتن و حرکت کردن استفاده شود تا بیمار تعادل خود را از دست ندهد. در این مقاله به کاربرد و ویژگی متفاوت این وسیله کمکی خواهیم پرداخت و توضیح می‌دهیم که تا چه زمانی باید استفاده شود.

تجویز-زانوبند

زانوبند بعد از جراحی زانو چرا تجویز می‌شود؟

زانوبند بعد از جراحی زانو اغلب برای تمامی بیماران تجویز خواهد شد، زیرا در ابتدای دوره نقاهت قطعا عضلات زانوی جراحی شده، تا حدودی ضعیف هستند و توانایی نگهداری وزن فرد را به طور کامل ندارند. این زانوبند ها با پخش فشار وزن به طور مساوی به همه نواحی زانو، موجب می‌شود تا فرد راحت تعادل خود را حفظ کند و بتواند بهتر قدم بردارد. استفاده از زانوبند بعد از جراحی زانو برای همیشه و تا آخر عمر نیست و فقط تا زمان معین شده توسط پزشک استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: راه رفتن بعد ا زتعویض مفصل زانو امکان پذیر است؟

انواع زانوبند بعد از جراحی زانو

زانوبندها دارای سه نوع هستند که بسته به شرایط هر فرد، مدل مناسب آن تجویز می‌شود. بهتر است در تهیه نوع زانوبند توصیه شده، دقت لازم را انجام دهید تا دچار عوارض یا محدودیت‌های حرکتی در طولانی مدت نشوید.

بریس توانبخشی

پس از جراحی زانو، بریس توانبخشی می‌تواند در فرآیند بازیابی و بهبود عملکرد زانو کمک کند. این بریس ها عموماً طراحی شده‌اند تا حمایت و ثبات زانو را افزایش دهند، درد را کاهش دهند، حرکت را بهبود بخشند و فشار را به زانو توزیع کنند. بریس‌های توانبخشی زانو می‌توانند به صورت شخصی‌سازی شده و براساس نیازهای خاص شما توسط پزشک یا فیزیوتراپیست تجویز شوند.

زانوبندهای پیشگیرانه

زانوبندهای پیشگیرانه یا زانوبندهای پروفیلاکتیک بعد از جراحی زانو می‌توانند به منظور پیشگیری از آسیب‌های جدید و حفظ استحکام زانو استفاده شوند. این زانوبندها اغلب برای ورزشکاران توصیه می‌شوند و دارای مزایا و معایب خاصی هستند. زانوبندهای پیشگیرانه، محدودیتی در حرکت زانو ایجاد می‌کنند. این می‌تواند برخی از فعالیت‌های روزمره و ورزشی را محدود کند و باعث عدم راحتی شما در حرکت شود. البته ناگفته نماند که گاهی از زانوبند پیشگیرانه برای ورزشکاران استفاده می‌شود تا از بروز هرگونه آسیبی جلوگیری شود.

بریس‌های کاربردی

پس از جراحی زانو، برخی از بریس‌های کاربردی و تمرینات می‌توانند در فرآیند بازیابی شما مفید باشند. این بریس ها و تمرینات به منظور افزایش قدرت، انعطاف پذیری و استقامت عضلات زانو، بهبود حرکت و کاهش التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: قفل شدن زانو خطرناک است؟

کاربرد زانوبند بعد از جراحی زانو

زانوبند بعد از جراحی زانو دارای کاربردهای متعددی است که در ادامه به برخی از کاربردهای زانوبند اشاره خواهیم کرد:

پشتیبانی و استحکام‌ بخشی: زانوبند با فشار متعادلی که از هر طرف به زانو اعمال می‌کند، استحکام و پایداری را برای این عضو ایجاد می‌کند.

کاهش درد و التهاب: زانوبند بعد از جراحی، بهبود جریان خون و کاهش التهاب را موجب می ‌شود که در نهایت کاهش درد را به همراه دارد.

کنترل حرکت: زانوبند می‌تواند در کنترل و محدود کردن حرکات نامطلوب زانو موثر باشد. این وسیله می‌تواند از حرکات اضافی، خم شدن زیاد و چرخش غیر طبیعی زانو پیشگیری کرده و مانع از آسیب‌های بیشتر شود.

افزایش اعتماد به نفس: استفاده از زانوبند پس از جراحی زانو می‌تواند به بیمار اعتماد به نفس بیشتری در روند بازگشت به فعالیت‌های روزمره و ورزش بدهد.

بیشتر بخوانید: خالی کردن زانو + دلایل و درمان

مزایا و معایب زانوبند بعد از جراحی زانو

زانوبند پس از جراحی زانو می‌تواند مزایا و معایب خاصی داشته باشد. در ادامه به برخی از این موارد شایع و متداول اشاره می‌کنم:

مزایا:

  • کاهش درد و التهاب
  • سهولت در راه رفتن
  • افزایش اعتماد به نفس بیمار
  • کاهش فشار وارد بر روی زانو
  • کاهش حساسیت بافت آسیب دیده
  • کاهش خطر برخورد زانو با اجسام
  • حمایت و پشتیبانی از زانوی جراحی شده

معایب

  • ضعف عضلات زانو در برخی بیماران
  • کاهش استحکام و انعطاف پذیری عضلات
  • ایجاد وابستگی برای راه رفتن به این ابزار کمکی

بیشتر بخوانید: درد بعد از جراحی تعویض مفصل

مزایا-و-معایب-زانو-بند بعد از جراحی زانو

مدت زمان استفاده از زانوبند بعد از جراحی زانو

مدت زمان استفاده از زانوبند بعد از جراحی زانو به عوامل مختلفی بستگی دارد و در همه افراد یکسان نیست. مواردی چون نوع جراحی، میزان آسیب و توانایی فرد در بازیابی و مهارت جراح ارتوپدی و سن و بسیاری عوامل دیگر در این مدت زمان تاثیر خواهند گذاشت.  در این مورد باید حتماً نظر جراح ارتوپد خود را جویا شوید و طبق دستور العمل‌های او دوره نقاهت خود را بگذرانید.

عموماً، بهترین جراح ارتوپد توصیه دارد که زانوبند بعد از جراحی زانو را به مدت حداقل 5 هفته یا حتی چند ماه ماه استفاده کنید. هدف استفاده از زانوبند پس از جراحی، حمایت کردن از زانوی جراحی شده و ضعیف و کمک به کاهش فشار وزن فرد بر زانو است.

بیشتر بخوانید: خشکی زانو بعد از جراحی تعویض مفصل+ علت و علائم

سوالات متداول

زانوبند بعد از جراحی زانو باید در شب هم استفاده شود؟

زانوبند بعد از جراحی زانو می‌تواند در طول شب استفاده شود، اما باید با توجه به توصیه پزشک خود عمل کنید. در برخی موارد، پزشک توصیه دارد که بریس ها را در طول شب استفاده کنید تا زانو را در موقعیت مناسب نگه دارید و حرکت غیرقابل کنترل در طول خواب را کاهش دهید.

آیا باید زانو بند را در طول روز همیشه استفاده کنیم؟

در روز های اولیه بعد از جراحی، ممکن است پزشک توصیه کند زانوبند را در طول روز بیشتر استفاده کنید و فقط برای چندین ساعت آن را کنار بگذارید. با گذر زمان و بهبود وضعیت، نیاز به استفاده مداوم از زانوبند کاهش می‌یابد.

آیا زانوبند بعد از جراحی زانو روند بهبودی را تسریع می‌کند؟

استفاده از زانوبند می‌تواند در فرآیند توانبخشی و بهبودی زانو کمک کند، اما تسریع بهبودی کامل به عوامل دیگر نیز وابسته است. زانوبند با افزایش استحکام و ثبات زانو و کاهش التهاب می‌تواند در فرآیند بازسازی و تقویت عضلات مورد استفاده قرار گیرد.

نتیجه گیری

استفاده از زانوبند بعد از جراحی زانو بدون استثنا برای همه افرادی که یک یا هر دو زانوی خود را عمل کرده اند، ضروری است. مدت زمان استفاده از این ابزار به نظر هر پزشک بستگی دارد و باید در این باره از جراح خود سوال بپرسید. حتما نوع صحیح زانوبند یا بریس ها را برای خود تهیه کنید تا فشار زیادی بر زانو و عضلات آن وارد نشود. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *