سن مناسب جراحی تعویض مفصل

سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو

سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو سوالی است که همواره برای بسیاری از افرادی که دچار آسیب در ناحیه مفصل زانوی خود شده اند، مطرح می‌شود. البته این سوال جواب دقیق و تعیین شده‌ای ندارد ولی بر اساس اصول کلی و تجربیات مختلف در این زمینه، می‌توان به یک نتیجه گیری نهایی رسید. در این مقاله به بررسی نکات مهم و تاثیرگذار برای انتخاب سن مناسب تعویض مفصل زانو خواهیم پرداخت.

بهترین-زمان-برای-انجام-جراحی-تعویض-مفصل-زانو

بهترین زمان برای جراحی تعویض مفصل زانو

زمان مناسب جهت جراحی تعویض مفصل زانو بستگی به موارد مختلفی مانند شدت نیاز به جراحی، وضعیت فرد، تأثیر این اختلال بر کیفیت زندگی و … دارد. در زمانی که مفصل زانو آسیب دیدگی شدیدی داشته و عملکرد آن بسیار کاهش پیدا کند. پزشک عمل تعویض مفصل زانو را در نظر می‌گیرد. این جراحی اغلب در سنین بالا انجام شده و معمولا پزشکان متخصص ارتوپدی توصیه دارند که این جراحی در سن بالای ۵۰ سال صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل زانو

با این حال افرادی با شرایط خاص که آسیب جدی در مفصل زانو داشته و این آسیب تأثیر بزرگی بر فعالیت روزمره شان دارد به جراحی در سنین پایین ‌تر نیاز خواهند داشت. پزشک متخصص به بررسی کلی وضعیت زانو، سطح فعالیت افراد، علائم، سابقه پزشکی و…  می‌پردازد و با توجه به تمام این فاکتور ها، بهترین زمان جراحی را تعیین می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود، جهت تشخیص سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو، با یک پزشک متخصص ارتوپدی مشورت کنید.

سن رایج جراحی تعویض مفصل زانو

معمولا عمل تعویض مفصل زانو برای افراد مسن پیشنهاد شده و پزشکان ارتوپدی افراد بالای 50 سال را کاندیدی مناسب‌تری برای جراحی تعویض مفصل زانو می‌‌دانند. البته رایج‌‌ترین سن جراحی تعویض مفصل زانو در دنیا، بر اساس گزارشات، به طور میانگین سن 65 سالگی اعلام شده است. متخصصین ارتوپدی تلاش می‌کنند تا افراد زیر 50 سال با راهکار هایی مانند دارو درمانی و فیزیوتراپی درمان کنند.

البته که غیر از سن، فاکتورهای دیگری در ضرورت انجام جراحی مهم هستند. باید سلامت عمومی بدن نیز در نظر گرفته شود زیرا گاهی فرد دچار مشکل قلبی یا هر مشکل دیگری است و نباید او را جراحی کرد. در نتیجه نمی‌توان سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو را مشخص کرد و سن افراد نشان دهنده واجد شرایط بودن آنان برای جراحی تعویض مفصل زانو نیست. سلامت کلی فرد و شدت آسیب‌های وارده به زانو نیز باید بررسی شود.

جراحی تعویض مفصل زانو در سنین بالا

به طور معمول با افزایش سن، مفاصل زانو به فرسایش دچار شده و زانو عملکرد درست خود را از دست خواهد داد. بیشترین زمان آسیب دیدگی زانو در افراد در سنین 80 تا 90 سالگی به وجود می‌آید. البته تمام افراد در این سن فرسایش زانو را تجربه نمی‌کنند. چرا که آسیب زانو در سنین پیری معمولا بر اثر ضربات مختلف و مخصوصا تغذیه نامناسب در جوانی ایجاد می‌شود.

البته در این سنین، احتمال سفتی مفاصل، بروز عفونت و نیز ایجاد لخته خونی بیشتر خواهد بود. بیماران مسن ممکن است پس از جراحی تعویض مفصل زانو به درمان، نظارت و مراقبت‌های ویژه در بیمارستان و خانه احتیاج داشته باشند. زیرا اغلب این افراد، درگیر بیماری‌ها و مشکلاتی مرتبط با سن هستند و به بیمارستان و تیم‌های پزشکی با سابقه نیاز دارند و باید به این موارد قبل از انجام این جراحی توجه شود.

بیشتر بخوانید: درد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

محدودیت-سنی جراحی تعویض مفصل

محدودیت‌های سنی جراحی تعویض مفصل زانو

برای انجام هر جراحی، سن فرد متقاضی بسیار مهم است اما در خصوص انتخاب سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو باید به دلایل جراحی و ارزیابی‌های پزشکی توجه کنیم. در حقیقت محدودیت سنی برای تعویض مفصل زانو وجود ندارد، اما پزشکان ترجیح می‌دهند تا روش درمانی جراحی را برای افراد بالای 50 و یا 60 سال انجام دهد.

 زیرا پزشکان بر این باور هستند که برای افراد زیر 50 سال، راهکارهای درمانی جایگزین جراحی وجود دارد که می تواند ایمن و کارآمد واقع شود. چرا که با توجه به فعالیت بیشتر افراد جوان‌تر، مفصل‌های زانو دچار ساییدگی می‌شوند. البته میزان ناتوانی فرد در فعالیت‌های روزانه، تعیین می‌کند که آیا اون کاندید مناسبی برای جراحی است یا خیر.  در بسیاری از موارد ممکن است فرد به علت داشتن پوکی استخوان برای جراحی تعویض مفصل گزینه مناسبی نباشد، چرا که این احتمال وجود دارد که استخوان‌ها بیش از حد شکننده شوند و به طور صحیح ، پروتز مصنوعی را حمایت نکنند.

سوالات متداول

چرا توصیه می‌شود جراحی تعویض مفصل زانو در سنین پایین انجام نشود؟

ایمپلنت ها و دستگاه های مورد استفاده جهت تعویض مفصل، طول عمر معین و در حدود ۱۵ تا ۲۵ ساله دارند. جهت پرهیز از جراحی مجدد، پزشکان توصیه می‌کنند. تا زمان ناتوانی کامل مفصل زانو در عملکرد، منتظر بمانید.

در چه صورتی پزشک ارتوپد برای افرادی با سنین پایین، جراحی تعویض مفصل را انجام می‌دهد؟

در صورتی که فرد از درمان‌‌های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی و مصرف دارو نتیجه مطلوبی را نگرفته باشد، پزشک انجام جراحی را برای او تجویز می‌کند. 

آیا هر سنی برای جراحی تعویض مفصل زانو مناسب است؟

جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است در هر سنی انجام شود. اما برخی عوامل مانند شدت درد، محدودیت حرکت و تاثیرات بیماری در کیفیت زندگی می‌توانند منجر به انجام جراحی شود.

نتیجه گیری

سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو یک از دغدغه‌های مهم برای انجام این جراحی به شمار می‌آید. تعین بهترین زمان برای انجام جراحی به عوامل مختلفی مانند شدت عارضه، علائم و محدودیت حرکتی بستگی دارد. اما به طور کلی پزشکان ارتوپدی سن مناسب برای انجام جراحی تعویض مفصل را بالا 50- 60 سال عنوان می‌کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *